STRONA GŁÓWNA    ‌   O MUZEUM    ‌  WYSTAWY   ‌   WSTĘP    ‌   DYREKTOR

             
                   Parter


  Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, mieści się w dwóch kamienicach (nr 19 i 21) przy ulicy Kanoniczej i posiada 24 sal ekspozycyjnych, rozmieszczonych na trzech poziomach. Stałe ekspozycje mieszczą się na parterze i I piętrze i zajmują łącznie 16 pomieszczeń. Na parterze znajduje się wystawa Sztuki Sakralnej XIII-XX w., rozplanowana na 5 sal. Pierwsza z nich skupia malarstwo gotyckie, druga rzeźbę gotycką, a trzecia, czwarta i piąta rzemiosło artystyczne XIV-XX w. (gł. złotnictwo i tkaniny). Prezentację sal można obejrzeć obok. 
                 


              
                  I Piętro  
I piętro, rozplanowane w dwóch kamienicach (Kanonicza 19 i 21), obejmuje łącznie 11 pomieszczeń. W pierwszych czterech znajduje się stała ekspozycja Kanonicza Kardynała Karola Wojtyły, gdzie można zapoznać się z przedmiotami związanymi z Karolem Wojtyłą od najmłodszych lat jego życia, po czasy kiedy został wybrany biskupem pomocniczym Krakowa.
   W kolejnych sześciu salach, w tzw. Kamienicy Dziekańskiej, gdzie biskup Karol Wojtyła mieszkał od 1958 do 1968 r., prezentowana jest ekspozycja stała Dary Papieskie, która skupia najrozmaitsze przedmioty, jakie późniejszy papież Jan Paweł II otrzymywał o ludzi na całym świecie, w trakcie pielgrzymek i posługi kapłańskiej.                        Piwnice


   Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, wykorzystuje również pomieszczenia piwniczne, w których organizowane są ekspozycje czasowe. Same piwnice, datowane na XV wiek, zostały poddane konserwacji w latach 90-tych XX w. i odpowiadają układowi pomieszczeń parteru.

 

Sale Muzealne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © by Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie