STRONA GŁÓWNA    ‌   O MUZEUM    ‌  WYSTAWY   ‌   WSTĘP    ‌   DYREKTOR

ks. dr Andrzej Józef Nowobilski - historyk sztuki

tel. (0 12) 62 88 211, e-mail: ajnowobil@poczta.onet.pl

"W 1992 roku zostałem mianowany dyrektorem muzeum przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszym zadaniem, jakiego się podjąłem, było odrestaurowanie od podstaw kamienicy przy ul. Kanoniczej 19. W 1994 roku doprowadziłem, jako pierwszy, do otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Po kilku latach Muzeum otrzymało sąsiednią  kamienicę pod numerem 21. W obu tych domach przy ulicy Kanoniczej 19 i 21 mieszkał od 1951 roku ks. Karol Wojtyła, późniejszy biskup, kardynał i Ojciec Święty Jan Paweł II, aż do końca 1967 roku.

Wraz z otwarciem Muzeum uruchomiona została pracownia konserwatorska. Wykonuje ona prace renowacyjne i konserwatorskie nie tylko dla Muzeum, ale także dla całej archidiecezji krakowskiej. Należy podkreślić, że w naszej pracowni wykonaliśmy konserwację kilkunastu rzeźb gotyckich, kilkudziesięciu średniowiecznych obrazów tablicowych oraz kilkunastu ołtarzy, z terenu Archidiecezji Krakowskiej.

Od samego początku ideą Muzeum była prezentacja dawnej, a także promowanie współczesnej sztuki sakralnej Archidiecezji Krakowskiej. Jest ona ciągle realizowana w bieżącej działalności wystawienniczej.

Od 1993 roku jestem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna). W 2005 roku, wraz z prof. Andrzejem Kadłuczką z Politechniki Krakowskiej, uruchomiliśmy podyplomowe studium przy obu uczelniach z zakresu Konserwacji, Kształtowania Architektury i Aranżacji Wnętrz Obiektów Sakralnych. Od 1988 roku jestem członkiem Komisji ds. Architektury i Sztuki Sakralnej Archidiecezji Krakowskiej, a od początku istnienia Diecezji Bielsko-Żywieckiej, jestem przewodniczącym tejże komisji.

W moim dorobku naukowym znajdują się cztery samodzielne rozprawy naukowe, kilkadziesiąt artykułów i katalogów wystaw. Jestem, m.in., autorem scenariusza i katalogu wystawy "Portret Jana Pawła II. XXV Lat Pontyfikatu", zorganizowanej ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Wystawa ta miała charakter objazdowy i była prezentowana w Częstochowie, Radomiu, Tarnowie, Krakowie i Wrocławiu. Obejrzało ją przeszło 100 tys. ludzi. Zorganizowałem także kilka wystaw zagranicznych wraz z opracowanymi katalogami (m.in. w Mediolanie, Fidenzy, Florencji i Budapeszcie). Nasze muzeum eksponowało również prace zagranicznych artystów (m.in. Marca Chagalla, Zofii Torley, Dariny Gladisovej, Simona Andrasa, Fratel Venzo, Lorenza D’Andrei, Nanni Tedeschi, czy Gaetano Callocchii)".

Andrzej Józef Nowobilski, Kraków 2007