STRONA GŁÓWNA    ‌   O MUZEUM    ‌  WYSTAWY   ‌   WSTĘP   ‌   DYREKTOR
 
           
                            

                           Dary Papieskie           

                            

     
     

       Naczynia Liturgiczne

              

       Wyroby ze srebra

              

       Rzeźba

              

       Ołtarzyki

              

       Portrety

              

       Varia

             

          Sport

             

          Medale i monety

              

             

 
     
 
       
 

 

 

    Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie jest jednym z niewielu miejsc na świecie, które posiada tzw. Dary Papieskie. Są to obiekty, które Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymywał od różnych ludzi na różnych kontynentach, w trakcie swoich licznych pielgrzymek i wieloletniej posługi kapłańskiej. Należą do nich m.in. dary wybitnych polityków, premierów i głów państw, pielgrzymów, a także niejednokrotnie ludzi prostych, którzy obdarowywali Papieża różnymi drobnymi upominkami dosłownie na każdym kroku. Obiekty te Jan Paweł II, w późniejszych latach swojego pontyfikatu, przekazywał stopniowo Muzeum Archidiecezjalnemu w Krakowie, które w 2005 r. postanowiło utworzyć z nich stałą ekspozycję.

    Na wystawie znajdują się przedmioty o różnej wartości historycznej i artystycznej, podarowane m.in. przez prezydentów Włoch, Polski, Argentyny, Urugwaju, Jemenu itd. Muzeum posiada m.in. order i złoty medal, ofiarowane przez Komitet Olimpijski. Wiele obiektów znajdujących się na wystawie, należało wcześniej do sportowców z różnych stron świata. Papieża Polaka obdarowywali także artyści oraz liczne wspólnoty parafialne i Polonia rozproszona po całym świecie.

      Przeszło 400 takich obiektów jest pokazanych na wystawie. Po prawej można zobaczyć fotografie niektórych z nich. Poniżej zaś prezentowane są zdjęcia z wernisażu nadania Muzeum imienia Karola Wojtyły oraz otwarcia stałej ekspozycji pt. Dary Papieskie.

 

(oprac. na podst. - Ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, Powstanie, zbiory, działalność. Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Kraków 2011, s. 180-284).

 
Fotogaleria z wernisażu (2005 r.)

 

Copyright ©  Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie